Fizjoterapia Sportowa

Fizjoterapia sportowa to szerokie spektrum działań, które pomagają wykorzystać w pełni potencjał każdego zawodnika. Polega ona na prowadzeniu terapii w jak nabardziej precyzyjny, indywidualnie dobrany i efektywny sposób, tak aby osoba szybko i bezpiecznie wróciła do rywalizacji. Daje nam ona nie tylko ogromne możliwości sprawnego pozbycia się kontuzji, ale również zapobiegania im.

Fizjoterapia jest piękną przestrzenią, która znajduje się gdzieś między braniem tabletki przeciwbólowej a poddaniem się operacji. To także specyficzny sposób myślenia o ciele człowieka. Myślenie bardziej funkcjonalne niż strukturalne. Patrzenie na organizm całościowo, jak na złożony mechanizm oddziaływujących na siebie sił, części ciała i układów. Dociekanie dlaczego doszło do kontuzji, jaka była przyczyna wystąpienia urazu, a nie tylko leczenie objawów dysfunkcji.

Większość urazów w sporcie jest natury przeciążeniowej. Oznacza to, że przez długi czas, wiele tysięcy razy struktura jest poddawana obciążeniu, po którym nie jest w stanie odbudować się w pełni. Jest to proces stopniowego uszkadzania tkanki. Ten fakt determinuje specyficzny model postępowania fizjoterapeuty pracującego z osobami aktywnymi fizycznie. Praca nad przyczyną powstania urazu (niedoskonała technika ruchu, błędy w metodyce treningu) jest nie mniej ważna niż leczenie objawowe (redukcja bólu, stanu zapalnego, obrzęku).

Aby pozbyć się sportowego urazu konieczna jest współpraca fizjoterapeuty z trenerem tenisa i trenerem przygotowania motorycznego. Wszyscy specjaliści mają ten sam cel. Chcą aby zawodnik poprawiał wyniki sportowe oraz aby kontuzje przydarzały się rzadko. Narzędzia jakimi się posługują różnią się od siebie, ale też uzupełniają. Przykładowo, powodem nadmiernego wykorzystywania mięśni brzucha przy generowaniu mocy przy serwisie jest zazwyczaj nadmierny wyprost kręgosłupa lędźwiowego oraz niewystarczająca ilość rotacji miednicy i całego kręgosłupa w fazie zamachu/loadingu. Fizjoterapeuta w takiej sytuacji powinien poprawić zakres rotacji stawów biodrowych oraz kręgosłupa. Trener przygotowania fizycznego ma za zadanie poprawić stabilizację dolnego odcinka kręgosłupa oraz „przetorować“ prawidłowy ruch za pomocą ćwiczeń. Zapewniam, że po takim postępowaniu trenerowi tenisa znacznie łatwiej jest wyegzekwować od zawodnika zdrowy i skuteczny ruch serwisowy.