Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 571

Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /wp-includes/plugin.php on line 571
Konferencja Medycyny w Tenisie (Tennis Medicine Conference) w Båstad (18-20.05.2010) – Professional Sport Support
bastad-2

Tenis jest sportem wymagającym fizycznie i psychicznie. Tenisista musi cechować się odpowiednią szybkością, siłą, zakresami ruchów, a także wysoką wytrzymałością na obciążenia związane z ogromną ilością gry w sezonie.
Świadomość trenerów tenisa i przygotowania fizycznego o istnieniu zagrożeń wynikających z uprawiania tenisa jest konieczna aby skutecznie przeciwdziałać i leczyć kontuzje. Niezbędna jest także ich współpraca z lekarzami, psychologami sportowymi, fizjoterapeutami, dietetykami oraz naukowcami. Uważam, że organizatorzy konferencji w Båstad odnieśli sukces, ponieważ grupa adresatów stawiła się na miejscu w komplecie.
Wśród zawodników często spotyka się dysfunkcje stawowe i asymetrie napięcia tkanek. Bez odpowiedniego programu ćwiczeń profilaktycznych u sportowców dochodzi do adaptacyjnej utraty elastyczności i siły konkretnych struktur, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia urazu. W celu uniknięcia kontuzji konieczna jest współpraca wielu elementów ciała w trakcie wykonywania uderzenia. Niedostateczna technika lub praca jednego z elementów prowadzi do przeciążania układu kostno – szkieletowego.
Optymalne funkcjonowanie barku wymaga prawidłowo funkcjonującego łańcucha kinetycznego oraz stabilnej i skoordynowanej w ruchach łopatki w trakcie przebiegu całego ruchu uderzenia. Badania naukowe wskazujące drogę jaką powinno się podążać w badaniu oraz leczeniu operacyjnym i zachowawczym barku prezentowali doktorzy Ann Cools, Giovanni Di Giacomo i Marc Safran.
Na konferencji szczególna uwaga poświęcona była biomechanice serwisu i forhendu oraz powiązanym z nimi urazom, ich profilaktyce i leczeniu. Rozważania na temat sposobu generowania maksymalnej mocy uderzeń poprowadzili profesor Bruce Elliott i doktor Ben Kibler – światowej sławy autorytety w tej dziedzinie.
Szybka regeneracja organizmu ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w tenisie. Prezentacje na temat odnowy w kontekście energetycznym, fizycznym i mentalnym przedstawili Tönu Saartok, Bengt Saltin i Göran Kenttää.
Dostępność i otwartość wykładowców zajmujących się opieką nad sportowcami cyklu ATP i WTA oraz wysoki poziom merytoryczny konferencji sprawiły, że dni spędzone w Bästad były dla mnie niezmiernie owocne.